05.01.2019

Jak wybrać wiązania skiturowe?

Uwielbiasz szusowanie w otoczeniu białego puchu, ale kolejki do wyciągu i slalom między narciarzami i snowboardzistami na stoku skutecznie Cię odstraszają? Jest na to sposób. Skitouring z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem zarówno miłośników dwóch desek jak i turystów, którzy eksplorują góry zimą.

Kompletując własny sprzęt skiturowy warto skorzystać z porad profesjonalistów lub sprawdzić go w terenie przed dokonaniem zakupu, co w dobie Centrów Testowych nie sprawia większego problemu. Po dobraniu odpowiednich do aktywności i umiejętności butów skiturowych pora, by uzyskać odpowiedź na pytanie: jak wybrać wiązania skiturowe?

Skitouring vs. narty zjazdowe

Jakie są podstawowe zalety tej formy aktywności? Nie musisz kupować karnetu, nie tracisz czasu w kolejce do wyciągu oraz przede wszystkim unikasz tłumów na stoku. Jesteś cały czas w ruchu, w przeciwieństwie do wypadów na zjazdówki, których nieodzowną częścią jest podróżowaniem wyciągiem. To także swego rodzaju powrót do przeszłości, do dni kiedy o wyjechaniu w górę na kanapie można było jedynie pomarzyć. Skitury to przede wszystkim wolność, od Ciebie zależy jak poprowadzisz linię zjazdu (oczywiście w ramach wyznaczonych dla amatorów skitouringu terenów). Nie sposób zapomnieć o frajdzie, jaka płynie z podchodzenia, niezapomnianych widoków i szybkiego sunięcia w dół w świeżym śniegu.

Skitouring zjazd

Skitouring to także zjazd w pięknym terenie. (fot. Dynafit)

Jak wybrać wiązania skiturowe? Skitury vs. zjazdówki

Co wyróżnia wiązania skiturowe od zjazdowych? Przede wszystkim konstrukcja, wiązania przeznaczone do skitouringu umożliwiają podchodzenie w górę stoku. But wpinamy w przód wiązania, a pięta pozostaje wolna. W większości modeli projektanci zdecydowali się na zastosowanie w tyłach zapiętka, który można dostosować do kąta nachylenia stoku. To rozwiązanie okazuje się przydatne na bardziej stromych podejściach. Po dotarciu do celu wycieczki, pora na przygotowanie się do zjazdu. Oznacza to poza zdejmowaniem fok, zmianę ustawienia wiązania. Najczęściej trzeba odpowiednio je obrócić, by możliwe było wpięcie buta oraz zmienić ustawienie przodów. Nie bez znaczenia jest również niższa waga, szczególnie, gdy przyjdzie nam pokonać metry w górę z nartami przytroczonymi do plecaka.

Jakie wiązania

Jak wybrać wiązania skiturowe? (fot. Dynafit)

Kolejną różnicą może być skistoper. W zjazdowych modelach jest zintegrowany z tylną częścią wiązania. Podobnie jak w Dynafit ST Rotation, a niekiedy jest on umieszczony w przodach jak w przypadku ATK RT 2.0. Możliwe jest też zakupienie wiązań bez skistopera lub ze skistoperem dostępnym oddzielnie, jeśli planujemy poruszać się po stoku, a nie korzystamy z tzw. „guide leash” łączącej wiązanie z butem. Obydwa rozwiązania mają zapobiegać niekontrolowanemu zsuwaniu się narty w dół w razie jej wypięcia. Przykładem wiązania, które można uzupełnić o skistoper jest Dynafit Speedfit. Nie spotkamy się z nim natomiast w modelach typowo zawodniczych z uwagi na specyfikę przepinania się oraz chęć maksymalnego obniżenia wagi sprzętu. Nie będzie także konieczny w przypadku poruszania się w głębokim śniegu.

Skistoper, a „guide leash”

Warto mieć na uwadze, że w stromym terenie, w twardym śniegu, skistoper nie zadziała, narty się zsuną. Podobnie w głębokim, świeżym puchu, po awaryjnym wypięciu, znalezienie narty może okazać się niemożliwe. W tych dwóch przypadkach należy skorzystać z smyczy „guide leash” (jest ona częścią zestawu z wiązaniami ATK Trofeo Plus). Wszystko ma jednak swoje zalety i wady. Skorzystanie ze smyczy podczas klasycznego upadku na przygotowanej trasie może skończyć się uderzeniem narty w potylicę lub w kark. Natomiast w głębokim śniegu, w razie zejścia lawiny, narty zapięte smyczą do buta mogą zadziałać jak kotwica i pociągnąć nas w jej głąb.

ATK Trofeo

Model ATK Trofeo Plus jest dostępny w zestawie z „guide leash”. (fot. ATK)

Rodzaje wiązań skiturowych

Wśród wiązań przeznaczonych do skitouringu można wymienić dwa główne rodzaje. Każdy z nich ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jak wybrać wiązania skiturowe? Przedstawiamy wiązania szynowe oraz wiązania pinowe.

Wiązania szynowe

To nieco starsze rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjne wiązania zjazdowe. Zastosowano w nich jednak specjalną szynę, którą można uwolnić w czasie podejścia, dzięki czemu pięta może być unoszona podczas stawiania kolejnych kroków. Kiedyś uchodziły one za niemal niezniszczalne oraz niezwykle wygodne. Dziś, kiedy sprzęt jest coraz lżejszy, modele szynowe są stopniowo wypierane przez wiązania pinowe. Jak pokazał czas, niemal wszystkie wiązania szynowe (poza modelami takimi jak Silvretta 300, 400 oraz 404, a także propozycjami nieistniejącej już amerykańskiej firmy Ramer) mają po 20 lub 30 lat i nadal działają jak nowe, prosto z pudełka. W latach 80. wiązania szynowe produkowała również Salewa (autorska konstrukcja).

Wiązania pinowe

Są alternatywą dla wiązań szynowych, wyróżnia je przede wszystkim niska waga. Obecnie trwa wyścig o najlżejsze wiązanie, w którym podium zdobywają zawodnicze modele. Pierwszym na rynku wiązaniem pinowym było Low Tech marki Dynafit, które miało swoją premierę w 1984 roku. Jego autorem jest Fritz Barthel, powstało one, jak sam powtarza, z lenistwa oraz chęci zaoszczędzenia energii na podejściu.

Trochę historii

Zastanawiając się jak wybrać wiązania skiturowe warto sięgnąć do historii. Wszystko zaczęło się na początku lat 80. podczas wypadu na Mont Blanc. Fritz i jego kolega dotarli na szczyt po intensywnym podejściu z ciężkim sprzętem, dwumetrowe narty oraz ciężkie wiązania dały im w kość. To doświadczenie skłoniło projektanta do zbudowania pierwszych lżejszych wiązań w domowych warunkach. W tamtych czasach zaawansowany sprzęt często zyskiwał określenie High-Tech, jednak jak nazwać te lekkie i mechanicznie proste wiązania? Low-Tech. Oczywiście. Od tego czasu wiązanie ulegało zmianom, by po 25 latach od pierwszej wersji zyskać uznanie skiturowców na całym świecie.

Dynafit Low Tech

Tak wyglądało pierwsze wiązanie Low Tech. (fot. Dynafit)

Jakie wiązania skiturowe?

Na rynku dostępna jest coraz większa oferta wiązań skiturowych. Jak się w niej odnaleźć? Jak zatem wybrać wiązania skiturowe? Na początku powinno pojawić się pytanie o rodzaj aktywności na jakiej nam zależy. Istotne jest, czy stawiamy głównie na podchodzenie czy raczej nie możemy doczekać się długiego zjazdu w wymagającym terenie. Warto również zastanowić się w jakim terenie będziemy się poruszać oraz czy w planach mamy także zjazdy po przygotowanych trasach.

Marker

W ofercie tego producenta warto wymienić dwa modele, reprezentujące dwie filozofie. Dla jednej najważniejsza jest przyjemność czerpana na zjazdu, dla drugiej liczy się także efektywne podejście. „Wiązanie Marker Kingpin zostało zaprojektowane dla narciarzy, którzy nastawieni są głównie na zjazd w szerokich deskach. Jest to wiązanie pinowe, dzięki czemu podchodząc nie dźwigamy całej skrzyni, oszczędzając tym samym energię potrzebną do zjazdu. Warto zwrócić uwagę na kompatybilność na linii but-wiązanie, nie wszystkie modele butów skiturowych będą z nim współpracowały. Model Alpinist to propozycja dla skiturowców, którzy poszukują każdego grama. Jego zaletą jest rozstaw śrub montażu, można bez problemu montować je także do szerszych nart, jeżeli ktoś potrzebuje lekkiego wiązania” – mówi Lech Niekraszewicz, przedstawiciel Markera na Polskę.

Wiązanie Marker

Wiązanie skiturowe Marker Kingpin. (fot. Marker)

Dynafit

Wiązania Dynafit to cztery serie sprzętu skierowane do różnych grup odbiorców. Race to propozycja dla zawodników, którzy zdobywają wysokość w zapierającym dech w piersiach tempie. Zależy im na szybkim przepinaniu i zjeździe w dół z dużą prędkością. Tu przede wszystkim liczy się efektywność działania i czas. Dobrym reprezentantem będzie zatem  model Dynafit Low Tech Race 2.0.

Wiązania skiturowe

Modele zawodnicze to funkcjonalność i niska waga w jednym. (fot. Dynafit)

Speed kojarzy się przede wszystkim z asortymentem przeznaczonym dla alpinistów i osób, którym zależy na szybkości przekładającej się na bezpieczeństwo  działalności w wymagającym terenie. Tej grupie użytkowników będzie zależało na maksymalnej wydajności w zróżnicowanych warunkach. Tour to kolekcja dla początkujących oraz osób wybierających się na skiturowe wycieczki w gronie znajomych. W tych produktach postawiono na uczucie wolności, radość przebywania w grupie przyjaciół jak i dłuższe podejścia. Natomiast seria Free to nacisk na frajdę zjazdu w świeżym śniegu, który nie został jeszcze przecięty nartami. Tutaj podejście jest tylko tylko środkiem do celu.

Jak wybrać wiązania skiturowe?

Wybierając wiązania warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze istotny jest poziom zaawansowania. Doświadczeni skitourowcy są zazwyczaj zdecydowani na konkretny sprzęt, znają swoje mocne i słabsze strony. Wiedzą czy lepiej odnajdują się w podejściach czy też stawiają raczej na niczym nieograniczony zjazd. Dla osób, które w górach wyznają zasadę szybko i na lekko została stworzona seria wiązań Speed. Można w niej znaleźć model TLT SuperLite najlżejszy z serii oraz propozycję dla osób ceniących sobie niską wagę, ale i możliwość regulacji wiązania w zakresie 1 cm, czyli TLT Speed. Jeśli w planach mamy podchodzenie na nartach, ale zjazd głównie po przygotowanej trasie warto rozważyć TLT Speedfit.

Wiązanie Dynafit

Wiązanie TLT Speed. (fot. Dynafit)

Dobrym wyborem dla początkujących może być wiązanie Dynafit ST Rotation, gwarantujące wyższy komfort i bezpieczeństwo podczas zjazdu. Jak sugeruje nazwa przód wiązania wykonuje mikro ruchy na boki, co pozwala na amortyzację w kontakcie z różnego rodzaju przeszkodami. Dodatkowo pracuje ono także na nierównościach terenu, absorbując drgania, jakie występują na narcie. W ten sposób projektanci uzyskali nie tylko model, który ucieszy osoby rozpoczynające swoją przygodę ze skitouringiem jak i świetnie sprawdzi się wśród miłośników freeride’u. Dla osób, dla których skitouring to styl życia dobrym wyborem może okazać się ​ST Radical,​ przedstawiciel serii Tour. Oferuje ono właściwy komfort na podejściach, który docenisz wybierając się na wycieczkę z paczką znajomych.

Kompatybilność butów z wiązaniami

Istotną kwestią przy dobieraniu wiązań skiturowych do butów jest kompatybilność. Zatem jak wybrać wiązania skiturowe pasujące do naszych butów? Najczęściej taką informację znajdziesz na nich już przy zakupie. Marker podaje modele butów współpracujące z wiązaniami Kingpin. Natomiast Dynafit wyznaje zasadę, że inserty umieszczone w butach są integralną częścią wiązania. Stąd też rekomendowane jest stosowanie wiązań z butami tej marki. Pozostali producenci umieszczają na butach specjalne zabezpieczenia z oznaczeniem kompatybilności z wiązaniami Dynafit.

Kompatybilność buty-wiązania

Przy wyborze wiązania warto zwrócić uwagę na kompatybilność z butami. (fot. Dynafit)

Skala wypięcia DIN

Kiedy wiesz już jak wybrać wiązania skiturowe, należy zwrócić też uwagę na siłę wypięcia butów z wiązań. Opiera się na obliczeniach, na które składają się waga, wzrost, wiek, skorupa buta oraz umiejętności narciarza. W dobie internetu nie jest konieczne wykonywanie skomplikowanych działań. Dostępne są aplikacje i kalkulatory on-line umożliwiające wyliczenie DIN po uzupełnieniu wymaganych danych. W przypadku wyboru wiązań warto zwrócić uwagę czy posiadają one stały DIN czy możliwa jest jego regulacja.

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.