26.11.2018

Jaki kubek termiczny?

Podczas wietrznego i zimnego dnia w górach lub w drodze do pracy, nic nie sprawia większej przyjemności, niż kubek rozgrzewającej kawy. Żeby mieć pewność, że temperatura napoju na pewno nas nie zaskoczy, warto zadbać o wybór właściwego kubka termicznego, który zapewni nam gorący napój.

Szykując się na wycieczkę w góry niezależnie od pory roku warto mieć ze sobą naczynie, które pozwoli na przenoszenie napojów, utrzymując ich temperaturę. Dotyczy to zarówno gorącej kawy lub herbaty jak i orzeźwiającej zimnej wody, zależnie od pory roku. Kubek termiczny to praktyczne rozwiązanie na szlak jak i do miasta.

Jak wybrać kubek termiczny?

Kubek termiczny posiada podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń o bardzo niskim ciśnieniu (tak zwana próżnia techniczna). Służy głównie do przechowywania substancji o dużej różnicy temperatury względem otoczenia. Najczęściej kubek jest wykonany ze stali nierdzewnej charakteryzującej się niezbędną wytrzymałością przy zachowaniu niskiej wagi. Co ważne, dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji możemy cieszyć się zarówno ciepłymi jak i zimnymi napojami. Sprawdzi się na każdej górskiej wycieczce, wypadzie za miasto czy przy pokonywaniu drogi do pracy lub na uczelnię. Próbując odpowiedzieć na pytanie: Jaki kubek termiczny? warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii.

Różne kubki termiczne

Jaki kubek termiczny? Można przebierać w różnych pojemnościach, kształtach i rozwiązaniach. (fot. 8a.pl)

Pojemność

Kubki termiczne występują w różnych pojemnościach, możesz zatem wybrać interesującą Cię akurat wersję. Należy zwrócić uwagę na ilość płynu, jaką są w stanie zaoferować, większy litraż to także większy rozmiar i wyższa waga. Dobrze pamiętać także o zasadzie, która świetnie sprawdza się w przypadku termosów, im mniejszy tym krócej trzyma pożądaną temperaturę. Model Primus Commuter Mug jest dostępny w dwóch pojemnościach, są to odpowiednio 300 i 400 mililitrów. Pomiędzy tymi wartościami plasuje się MSR Insulated Mug o charakterystycznym nieregularnym kształcie. Jedną z większych pojemności oferuje model Esbit Majoris Stainless Steel Thermo Mug zapewniając użytkownikom niecałe 0,5 litra płynów. Przy rozważaniu konkretnej pojemności warto wziąć pod uwagę, gdzie będziemy używać kubka. Czy będzie on raczej służył nam w trakcie wypadów w góry czy do miejskiego użytkowania?

Rodzaj korka

Zastanawiając się: jaki kubek termiczny? warto także zwrócić uwagę na różnice w budowie korka. Część kubków, w tym m.in. modele marki Primus wyposażono w przycisk pozwalający na otwarcie lub zamknięcie dostępu do napoju. Reguluje on przesłonę na ustniku, w pozycji otwartej można się napić, w zamkniętej możliwe jest bezpieczne przenoszenie lub przewożenie kubka. Innego rodzaju praktycznym rozwiązaniem jest zamknięcie zaproponowane przez projektantów marki Esbit w serii Majoris Thermo Mug Flip Top. Jeden ruch umożliwia otwarcie blokady, a co za tym idzie skorzystanie z ciepłego płynu wewnątrz. Natomiast dla porównania w klasycznej wersji kubka Majoris zastosowano zakrętkę, dzięki której możliwe jest łatwe napełnianie lub opróżnianie zawartości oraz czyszczenie wnętrza.

Korki w kubkach termicznych

Kubki termiczne mogą różnić się korkami. (fot. 8a.pl)

Powierzchnia antypoślizgowa

Nie ma nic gorszego od rozlania gorącego napoju na cenne dokumenty, mapę czy komputer. By kubek termiczny lepiej trzymał się podłoża, producenci marki Esbit zdecydowali się na wyposażenie go w dodatkową powłokę antypoślizgową od spodu. Nie będzie on zatem niekontrolowanie przesuwał się na śliskiej powierzchni blatu czy biurka. Część modeli posiada także dodatkową warstwę antypoślizgową na powierzchni zewnętrznej kubka, co pozwala na jego pewne trzymanie nawet w rękawiczkach. W ten sposób można uniknąć przypadkowego upuszczenie kubka.

Jakie materiały?

Przy wyborze kubka termicznego warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany, a najlepiej na to, czego na pewno nie powinien zawierać. Marka Esbit zadbała, by żaden z materiałów wchodzących w skład serii kubków termicznych nie zawierał BPA oraz ftalanów. To chemiczne substancje, które mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania na szereg przykrych w skutkach chorób. Warto świadomie podejmować decyzje zakupowe, starając się uniknąć produktów mających w swoim składzie BPA.

Warto zwrócić uwagę czy w składzie znajduje się BPA

Przy wyborze kubka termicznego warto zwrócić uwagę na materiały z jakich został wykonany. (fot. Esbit)

Jaki kubek termiczny?

Na rynku znajduje się wiele produktów można wręcz przebierać w rozmiarach, kształtach, kolorach i zastosowanych w nich rozmaitych rozwiązaniach. Jak zatem wybrać najlepszy kubek termiczny dla siebie? Dla osób, które wciąż nie mogą podjąć decyzji przygotowaliśmy informacje o poszczególnych modelach w pigułce.

Esbit Thermo Mug

Oferuje on średnią pojemność około 375 ml. Wyróżnia się wyprofilowaną, zwężającą się do dołu konstrukcją, dzięki której leży pewnie w dłoni. Pomaga w tym także powłoka antypoślizgowa oraz specjalna podkładka od spodu, umożliwiająca pewny chwyt oraz uniknięcie przypadkowego upuszczenia kubka. Co istotne, Esbit Thermo Mug został wyposażony w wygodny ustnik, gwarantujący picie bez ryzyka rozlania zawartości. Ponadto korek posiada przycisk pozwalający na odblokowanie lub zamknięcie ustnika. Całość została wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej. To jeden z bardziej uniwersalnych modeli, który świetnie sprawdzi się na co dzień. Posłuży w drodze do pracy samochodem, umożliwiając przewożenie gorącej kawy.

Kubek termiczny w schronisku

Kubek termiczny świetnie sprawdzi się w schronisku. (fot. Piotr Deska)

Esbit Majoris Thermo Mug

To konstrukcja o podwójnych ściankach, dzięki czemu oferuje świetne właściwości w zakresie utrzymywania temperatury napojów. Pozostaną one gorące w mroźne dni, jak i orzeźwiająco zimne na wypadek upałów. Kubek termiczny Esbit Thermo Mug Flip Top to przede wszystkim funkcjonalne zamknięcie, które można odblokować nawet jedną ręką. Zaprojektowano je w taki sposób, by wyeliminować ryzyko jego uszkodzenia, jest również intuicyjne w obsłudze. Co więcej, od spodu znajduje się antypoślizgowy panel, niezwykle przydatny na śliskiej powierzchni. Nie musisz obawiać się, że kubek przewróci się na blacie czy biurku. Posiada także powłokę antypoślizgową na zewnątrz, dzięki czemu nie wypadnie Ci z rąk nawet w rękawiczkach. Dla fanów klasycznych rozwiązań dostępna jest także wersja Thermo Mug z wykonaną z tworzywa nakładką. Posiada ona otwór pozwalający na wygodne picie oraz zabezpiecza zawartość przed wylaniem.

Primus Commuter Mug

To poręczny kubek termiczny o ergonomicznym kształcie oferujący pojemności 300 i 400 ml. Ustnik można otworzyć za pomocą przycisku umieszczonego na korku. Co ważne, po skorzystaniu wystarczy włożyć go do zmywarki. Korek można rozkręcić na czas mycia, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem ułatwiającym jego konserwację. Dodatkowo świetnie sprawdzi się w większości uchwytów samochodowych, dlatego bez problemu zabierzesz go ze sobą na czas drogi do pracy czy na uczelnię. To budżetowa propozycja wykonana z PC oraz tworzywa. Ponadto dostępna jest także wersja ze stali nierdzewnej o nazwie Primus Vacuum Commuter Mug.

Esbit Majoris Stainless Steel

Esbit Majoris Stainless Steel sprawdzi się na szlaku. (fot. Piotr Deska)

Esbit Majoris Stainless Steel Thermo Mug

Jak sugeruje nazwa wykonano go ze stali nierdzewnej, dzięki czemu charakteryzuje się wyższą wytrzymałością. Jego największą zaletą jest obszerny otwór, dzięki któremu można go łatwo napełnić oraz wyczyścić po użyciu. Świetnie trzyma temperaturę płynów, po 12 godzinach spada ona jedynie o połowę. Zakrętka została wyposażona w praktyczny uchwyt, dzięki czemu kubek można łatwo przytroczyć do plecaka. Majoris Stainless Steel to funkcjonalny model, pozwalający na szybkie i łatwe uzupełnienie zawartości płynem. Co ważne, przyda się szczególnie na szlaku, w trakcie pobierania wody ze źródła lub strumienia.

MSR Insulated Mug

Wyróżnia go bez wątpienia wyjątkowo oryginalny kształt, dzięki któremu pewnie leży w dłoni. Można spakować go na trekking do plecaka, a dzięki kompaktowym rozmiarom i niskiej wadze niemal nie poczujesz go w środku. Został wykonany ze stali nierdzewnej, dlatego znika obawa o jego wytrzymałość w trakcie użytkowania. Posiada on specjalną pokrywkę zabezpieczającą zawartość. Umieszczono w niej ustnik do picia. To dobra propozycja szczególnie w przypadku poruszania się po szlaku.

Robens Wilderness Vacuum Mug

Spełni swoje zadanie zarówno w trakcie górskiej wycieczki jak i poruszania się po mieście. Zastosowano tutaj klasyczne rozwiązanie w postaci korka z przyciskiem. Po odkręceniu korka uzyskujemy szeroki dostęp do zawartości, co pozwala na łatwe czyszczenie kubka termicznego Robens Wilderness Vacuum Mug. Dzięki umieszczeniu obszernego loga marki Robens w łatwy sposób odróżnisz go od kubków Twoich przyjaciół. Wykonano go ze stali nierdzewnej, a za sprawą odpowiedniej konstrukcji dopasujesz go do większości uchwytów samochodowych.

Esbit Majoris

Do kubka termicznego można nabrać także zimnej wody. (fot. Piotr Deska)

Kubek, termos, termos obiadowy?

Decydując się na zabieranie ze sobą ciepłego posiłku czy gorącego lub orzeźwiającego napoju zastanawiamy się co wybrać. Kubek termiczny przyda się wszędzie tam, gdzie zależy nam na przenoszeniu mniejszej ilości płynu i wygodnym piciu bezpośrednio z kubka, przez ustnik. Termos jest zaprojektowany do transportowania większej ilości ciepłych płynów, można nalać do niego dzbanek herbaty, który powinien wystarczyć na całą wycieczkę. Na outdoorowym rynku można znaleźć szeroką gamę modeli, polecamy zatem dodatkowo inny artykuł odpowiadający na pytanie: Jaki termos w góry? Osoby, które w terenie jak i w pracy lubią zjeść na ciepło mogą skorzystać z termosów obiadowych. Pokonując kilometry szlaku czy wybierając się na cały dzień na miasto lub do pracy przyda się naczynie umożliwiające transport gorącego posiłku. Jeśli zastanawiasz się: Jaki termos obiadowy wybrać? warto zerknąć do naszego artykułu w serwisie.

Warto wiedzieć, że…

  • Czym mniejszy kubek termiczny, tym słabiej trzyma temperaturę cieczy.
  • Około 3-4 minuty przed wlaniem właściwego płynu gorącego warto napełnić kubek wrzątkiem. Taka operacja pozwoli na wydłużenie czasu, w jakim właściwy napój pozostanie w wyższej temperaturze.
  • Procedurę tą warto stosować także przy płynach zimnych. Wlewając przed napojem właściwym zimną wodę z lodem. 

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.