06.06.2018

Jaki namiot turystyczny wybrać?

Myślisz o zakupie namiotu? Zastanów się do czego będzie ci tak naprawdę potrzebny. Samotna wędrówka z plecakiem w dzikim terenie? Kemping z rodziną w Alpach? Wspinaczkowy wypad w Dolomity? A może rowerowa wycieczka z sakwami? Waga, wielkość, wytrzymałość - wszystko zależy od aktywności, którą preferujesz.

Dobry namiot turystyczny pozwoli poczuć się w środku jak w domu. No, prawie. Wiadomo, że w tym temacie nic nie zastąpi wielkiego, miękkiego łóżka z wielkimi poduchami i czterech ścian dookoła. Ale taki odpowiednio dobrany sprawi, że różnica będzie mniej odczuwalna, a ty będziesz chętnie planować dłuższe wyprawy z noclegiem “pod chmurką”. No właśnie – słowo-klucz: “dobrany”! A więc jaki namiot turystyczny wybrać? W niniejszym artykule spróbowaliśmy poszukać odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Jaki namiot turystyczny wybrać? Wielkość.

To przestrzeń wewnątrz namiotu sprawi, że będziesz mieć fantastyczne lub koszmarne wspomnienia z wyjazdu. Ważna jest nie tylko liczba osób, które spać mają w namiocie, ale także przewidywane warunki pogodowe. Bliska sobie para spędzi latem miłe chwile w lekkim, zwartym namiocie 2 osobowym, jednakże niespokrewniony partner wspinaczkowy, przy kilkudniowym załamaniu pogody, doprowadzi cię do szału każdym kolejnym kuksańcem czy potrąceniem twej książki.

Jaki namiot turystyczny wybrać?

Jaki namiot turystyczny wybrać? To w dużej mierze zależy od charakteru aktywności. (fot. Robens)

Bądź realistą (-stką)! Przy ocenie wymiarów wnętrza namiotu pamiętaj nie tylko o osobach, ale również o ich bagażu. Przestronny przedsionek zmieści akcesoria kuchenne, buty, puste plecaki itp., jednakże przy dużych opadach deszczu wielce prawdopodobnym jest scenariusz, gdy cały sprzęt i mokre ciuchy wciągnąć będziesz musiał (-a) do wnętrza sypialni. Nie ufaj ślepo schematom namiotów – zanim weźmiesz za pewnik, że 150 cm zmieści bez problemu 3 karimaty o szerokości 50 cm – sprawdź czy aby twoja mata samopompująca nie ma 60 cm!

  • O matach samopompujących przeczytasz w artykule Łukasza Supergana.

Pamiętaj również, że czym innym jest wymiar podłogi sypialni, a czym innym rzeczywista przestrzeń użytkowa. Spadziste ściany namiotu ograniczają funkcjonalność wolnego miejsca przy krawędziach. To trochę jak z poddaszem strzelistej budowli – tam również łóżka nie rozstawisz w samym kącie pomieszczenia, chyba że co rano chcesz obudzić się z nowym guzem (w namiocie, każdego ranka, orzeźwisz się sporą dawką skroplin).

Brzegi sypialni doskonale spiszą się jako miejsce do przechowywania gadżetów, ale przy rozplanowaniu przestrzeni, którą chcesz zakupić, pamiętaj że kształt namiotu ma znaczenie użytkowe! Ucz się na cudzych błędach i nie daj się opętać wizji minimalizmu. Na szczęście, metr namiotu nie kosztuje tyle co metr mieszkania w dużym mieście, dlatego czasem warto zapłacić za „3 osobowy namiot turystyczny”, nawet jeśli planujecie jeździć wyłącznie w dwójkę!

Wygodny namiot turystyczny

Więcej przestrzeni to także wyższy komfort biwakowania. (fot. Easy Camp)

O ile nie planujesz nosić namiotu z lokalizacji X do Y w plecaku turystycznym, to wymiar pakunku i waga całości nie powinny spędzać ci snu z oczy. Kompaktowe jedyneczki (takie, jak ultralekki namiot Sea to Summit The Specialist Solo o wadze 625 g!) oraz techniczne namioty 2 osobowe zostaw wytrawnym turystom pieszym, a sam (-a) śmiało przeglądaj mniej odchudzone namioty do stacjonarnego biwakowania (namioty 3 i 4 osobowe lub namioty rodzinne).

Jeśli nie jedziesz na pustynię – pamiętaj, że może ci przyjść zmagać się z deszczem! A deszcz to błoto w przedsionku (lub całkiem wartki strumyk), skropliny po wewnętrznej stronie tropiku – opadające na ciebie przy każdym potrąceniu ścian namiotu, przybywająca ilość wilgotnej odzieży, którą musisz trzymać oddzielnie niż resztę suchego bagażu… Zastanów się czy wpisujesz to po stronie „elementów przygody” czy też „problemów, których trzeba uniknąć”.

Sumując – jeśli po pierwszym wyjeździe nie chcesz kupować drugiego namiotu, trzeźwo oceń rodzaj aktywności outdoorowej, która jest ci najbliższa. Wszak turystyka to dosyć szerokie pojęcie, a z namiotów korzystają zarówno zdobywcy wysokich szczytów, jak i wędrowcy zaszywający się gdzieś w leśnej głuszy, bywalcy kempingów czy kolarze, przemierzający świat z przypiętymi sakwami.

Namiot z dużym przedsionkiem

Jaki namiot turystyczny wybrać? Może postawić na większy przedsionek, zdolny by pełnić rolę kuchni, jadalni lub “outdoorowej świetlicy”. (fot. Marmot)

Oszacuj niezbędną przestrzeń życiową, której potrzebujesz, by komfortowo spędzić nie tylko krótkie letnie noce, ale i całkiem nudnawe i przydługawe deszczowe dni.

Ultra-kompaktowe namioty trekkingowe powstają celem spełnienia konkretnych potrzeb turystów, którzy muszą zgodzić się na pewne kompromisy w walce o lżejszy i mniejszy bagaż, zaś przestronne namioty rodzinne czy wysokie namioty 4 osobowe, to propozycje na pole kempingowe i dłuższe stacjonowanie. Namioty turystyczne dostępne są w tak wielu wariantach, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Domowa sztuczka dla szukającego idealnego namiotu turystycznego: taśmą pakową wyklej na podłodze obrys sypialni namiotu – testuj, układaj się na ulubionej macie/ karimacie z bagażem i bez. Pamiętaj, że 10-15 cm od krawędzi możesz spisać na straty.

Jak lekki?

Nie daj sobie wmówić, że im lżejszy namiot turystyczny, tym lepszy – jeśli faktycznie nie ma to dla ciebie znaczenia. Waga 2,9 kg vs 5 kg robi ogromną różnicę, jeśli namiot masz nosić całymi dniami na plecach, jednakże bagażnik samochodu czy luk bagażowy pociągu naprawdę będą bardziej wyrozumiałe aniżeli ludzki kręgosłup!

namiot na górską wyprawę

Na wysokiej górskiej grani wiatr potrafi wiać z olbrzymią siłą. Jaki namiot turystyczny wybrać, gdy spodziewamy się trudniejszych warunków? Najlepiej model o aerodynamicznym kształcie i mocniejszej konstrukcji. (fot. Exped)

Generalna zasada – im większy namiot turystyczny, tym wygodniejszy, ale i cięższy. Im lżejsze materiały, tym całość mniej waży, ale i więcej kosztuje. Jak to w życiu bywa, nie zawsze można mieć wszystko – pewne cechy wpływają na cenę, inne na wagę. Przestronny namiot z ultra lekkich materiałów w cenie niższej niż prosta kurtka przeciwdeszczowa? Taaaaa…. Cuda się zdarzają, ale czy na pewno tobie?

 Jak mocny?

Wybierz namiot turystyczny, który zniesie najgorsze warunki jakich możesz oczekiwać – nie myl jednak realnych oczekiwań z wybujałą wyobraźnią. Większość namiotów 2-3 sezonowych zapewnia wystarczającą ochronę przed deszczem, ale nie wszystkie poradzą sobie na równi z porywistym wiatrem czy nieoczekiwanym opadem śniegu. Im gorszych warunków atmosferycznych spodziewasz się po lokalizacjach, w które planujesz się wybrać, tym większą uwagę przywiązać powinieneś (powinnaś) do opływowego kształtu namiotu i technicznych aspektów budowy kopuły. Czy sposób rozstawienia pałąków zapewnia stabilną konstrukcję? Z czego wykonane są pałąki? Czy da się całość ustabilizować dodatkowymi odciągami? Czy nawet niewielka pokrywa śnieżna nie zatka całej wentylacji? Biwakując latem w świetnych warunkach pogodowych możesz wykazać się zdecydowanie większą beztroską, aniżeli planując wypad w wyższe partie gór. Góry to zmienna i nieprzewidywalna pogoda. Może i nie wygrałeś (-aś) nigdy miliona w totka, ale los nie jest sprawiedliwy i na pewno wygrasz kiedyś burzę i wietrzysko godne wspomnień kilkanaście lat później.

Namiot łatwy do rozbicia

Łatwość rozkładania – to atut, który szczególnie docenimy podczas mniej sprzyjającej aury. (fot. Marmot)

Jak łatwy?

Jadąc na minimum 2 tygodnie możesz pomęczyć się z rozstawianiem skomplikowanej konstrukcji namiotu, ale jeśli planujesz tylko weekendowe wypady, to możesz nie zdążyć zapomnieć przed końcem urlopu jak wiele nerwów i zdrowia kosztowało cię wiązanie supełków, szukanie odpowiednich dziurek, haczyków, dopasowywanie, celowanie, zamiana pałąków miejscami itp. Zabrzmi trywialnie, ale naprawdę tylko markowym producentom chce się zwracać uwagę na takie drobnostki, jak to, czy użytkownik nowego namiotu nie osiwieje przed jego rozstawieniem. Kolorystyczne oznaczenia, sensowna instrukcja obsługi (prosty schemat!), „idioto-odporne” złączki – tak niewiele potrzeba do szczęścia!

Jeśli rozstawianie namiotu ogólnie stawiasz na równi z wątpliwymi przyjemnościami, takimi jak odkurzanie, prasowanie czy wizyta u dentysty, to przynajmniej w przypadku namiotów 2 – 4 osobowych twoje problemy znikną, jeśli zdecydujesz się na wolno stojącą kopułę iglo ze stelażem wprowadzanym w tunele tropiku (i jednocześnie podwieszoną sypialnią!). Kilka ruchów i będziesz mógł (mogła) kłaść się spać!

Specjalne życzenia?

Określ czy na czymś jeszcze specjalnie ci zależy: dodatkowe wejścia, ilość kieszonek, przedsionek, kolor… No właśnie! Nie rozpatruj barwy tylko w kategoriach „ładny” vs „brzydki”! Pamiętaj raczej, że jasny czy wręcz jaskrawy kolor lepiej doświetli wnętrze i nie wpędzi cię w depresję w przypadku niepogody, kolor ciemny zaś może jest i ponury, ale mniej widoczny niepożądanym oczom, gdy biwakujesz w dzikim terenie.

Wczytuję galerię

Jaki namiot turystyczny wybrać? Przykładowe modele.

Namiot namiotowi nierówny! Żebyś miał (-a) wyraźniejszy obraz sytuacji, przygotowaliśmy tabelkę, która ułatwi ci porównanie kilkunastu ciekawych – naszym zdaniem – modeli. a dzięki temu podpowiedzi na pytanie jaki namiot turystyczny wybrać?

Sea to Summit
The Specialist Solo
Robens Goldcrest 1MSR
Hubba Tour 1
Robens Starlight 1Sea to Summit
The Specialist Duo
Robens Goldcrest 2 Robens Osprey 2EXColeman
Cortes 2
 Wild Country
by Terra Nova
Blizzard 3
Easy Camp Quasar 300 Outwell Arizona 300Salewa
Denali IV
Outwell Cloud 4 Outwell Tent Vacationer 400
Liczba osób11112222333444
Waga625 gok. 1198 g
(wraz z pokrowcem)
ok. 2350 g (wraz z pokrowcem) ok. 2071 g
(wraz z pokrowcem)
846 g ok. 1423 g
(wraz z pokrowcem)
ok. 2827 gok. 3540 gok. 2958 g
(wraz z pokrowcem)
ok. 3490 gbrak danychok. 3930 g
(wraz z pokrowcem)
ok. 5900 g
(dane producenta)
brak danych
Pory roku:1232/31223433333
Wejścia: 1 1 1 1 2 1 1 212222
Wodoodporność
(w mm H2o)
Podłoga i tropik: 1000Podłoga: 7000

Tropik: 2000

Podłoga: 10000

Tropik: 1200

Podłoga: 10000

Tropik: 5000

 

Podłoga i tropik: 1000

Podłoga: 7000

Tropik: 2000

Podłoga: 10000

Tropik: 4000

Tropik: 2000brak danychTropik: 2000 mmPodłoga: 10000

Tropik: 3000

Podłoga: 5000 mm

Tropik: 3000 mm

Podłoga: 10000 mm

Tropik: 3000 mm

Podłoga: 10000 mm

Tropik: 3000 mm

Wymiary pakunku30 x 11 cmok. 39 x 12,5 cmok. 48 x 11 cm ok. 46 x 15 cm30 x 12 cmok. 38 x 12 cm ok. 42 x 18 cmok. 33 x 17 cmok. 43 x 17 cmok. 59 x ø 17 cm brak danychok. 59 x 20 cm ok. 59 x 21 cmbrak danych
Wymiary po rozbiciuok. 213 x 120 x 95 cmok. 270 x 150 x 85 cm  brak danych ok. 240 x 140 x 95 cm220 × 190 × 95 cm ok. 270 x 170 x 90 cm ok. 380 x 150 x 110 cmok. 370 x 135 x 105 cm brak danychok. 300 x 180 x 120 cmok. 350 x 270 x 210 cmok.. 360 x 230 x 120 cm ok. 340 x 260 x 135 cm ok. 465 x 290 x 200 cm
Inne cechyMożliwość zastąpienia
aluminiowych
rurek kijkami
trekkingowymi.
Odporność
na wiatr
o prędkości
do 160 km/h
(dane producenta).
Możliwość
rozbicia
samego tropiku.
Odporność
na wiatr
o prędkości
do 170 km/h
(dane producenta).
Możliwość
zastąpienia
aluminiowych
rurek kijkami
trekkingowymi.
 
Odporność
na wiatr
o prędkości
do 140 km/h
(dane producenta).
Odporność
na wiatr
o prędkości
do 160 km/h
(dane producenta).
Duża
przestrzeń
wewnątrz, 
2 wejścia.
Duży
przedsionek, w
ysoka
wodoodporność.
 Przestronna
i komfortowa
sypialnia
oraz duży
przedsionek. T
rudnopalny
materiał.
Przestronna
sypialnia,
w której
można stać. 
Podłoga
w przedsionku.
2 wejścia,

sypialnia
z siateczkowego
materiału.

Dodatkowe
tylne wejście
do sypialni, o
kna
w przedsionku.
Konstrukcja
na bazie pałąków
z włókna szklanego
oraz tuneli
pompowanych
powietrzem. 
W przedsionku
duże okna
z zasłonami.

Udostępnij

W Temacie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.