04.11.2017

Jakie spodnie w góry jesienią i zimą?

Coraz chłodniejsze dni to sygnał, że lato na dobre się z nami pożegnało. A skoro mamy jesień, to dobrym moment, by zajrzeć do szafy i zrobić tam mały przegląd. Jeśli zajmiemy się tym zawczasu, jest szansa, że gdy chwycą prawdziwe mrozy, nie pozostaniemy... na lodzie.

Dla niektórych niższe temperatury i biały puch są przeszkodą, która znacznie ogranicza górską aktywność. Pozostali pewnie nie mogą się już doczekać widoku szczytów w białej szacie. Ale zanim wyruszy się na szlak, trzeba sprawdzić stan przygotowań, by nie było tak, że zima w tym roku zaskoczy nie tylko drogowców. Nie mamy bowiem gwarancji, że sprzęt, który sprawdzał się latem, równie dobrze przysłuży się nam w chłodniejszych miesiącach. Ciepła kurtka, czapka, rękawiczki… – o tych rzeczach zwykle pamiętamy. Gorzej z dolną częścią garderoby. Dlatego już teraz warto zadać sobie pytanie: jakie spodnie w góry jesienią i zimą?

Jakie spodnie w góry jesienią i zimą?

Od niezbyt przyjaznych nam temperatur trzeba się – mówiąc wprost – odizolować. Spodnie, które świetnie spisywały się późną wiosną i latem, mogą nie stanowić ochrony, która sprosta mroźnym masom powietrza, czy marznącym opadom. Więc jakie spodnie w góry jesienią i zimą? Sporą popularnością cieszą się dwa rozwiązania.

Jakie spodnie w góry jesienią i zimą

Zimowe warunki jesienią? W górach to normalne. (fot. Salewa)

Spodnie membranowe (hardshell)

Są stworzone do trudniejszych warunków, bo doskonale chronią przed intensywnym deszczem, mokrym śniegiem, czy też wiatrem. Chętnie wybierają je – na przykład – miłośnicy wspinaczki lodowej, czy skiturowcy. Hardshelle pewnie całkowicie zdominowałyby zimowe szlaki, gdyby nie wyrosła im nieco lżejsza konkurencja (o której szerzej w dalszej części artykułu). Spodnie membranowe, mimo szeregu zalet, mają też odrobinę słabsze strony. Membrana, chociaż jest tak skonstruowana, by nie dopuścić wody, a jednocześnie umożliwić oddawanie ciepła, nie zapewnia nieograniczonej cyrkulacji powietrza. Lekki dyskomfort możemy odczuć szczególnie w przypadku wzmożonego wysiłku – na przykład gdy pokonujemy strome podejścia.

(Więcej informacji o spodniach membranowych znajdziecie w artykule poświęconym tej kategorii.)

Cieplejsze rodzaje softshellu

Kariera tradycyjnej odzieży membranowej (zwanej też hardshellową) trochę zwolniła wraz z pojawieniem się na rynku spodni softshellowych, które może i nie są aż tak wodoodporne, ale za to czarują niską wagą i jeszcze lepszą oddychalnością. Poza tym są bardzo wygodne. Dzięki zastosowaniu elastycznych materiałów udało się stworzyć odzież, która nie krępuje ruchów. A do tego – co ma niebagatelny wpływ na decyzje zakupowe – jest miła w dotyku. Softshell okazał się “tworzywem” na tyle uniwersalnym, że jego zimowymi odmianami (należy wziąć poprawkę na to, że wersji softshella jest dużo i nie każda nadaje się na chłodniejsze pory roku), oprócz miłośników trekkingu po zmrożonych trasach, zainteresowało się też liczne grono pasjonatów skituringu.

Na czym polega fenomen tego materiału?
Softshell stworzony został przez ludzi, którzy nie bali się wystąpić przeciwko starej, outdoorowej zasadzie, że ubiór powinien składać się z trzech niezależnych warstw: bielizny o właściwościach termoaktywnych, odzieży termicznej oraz warstwy zewnętrznej, znajdującej się na pierwszej linii ochrony przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych. Pomysł polegał na zespoleniu dwóch ostatnich kategorii. Tkanina softshellowa przejęłą tym samym dwa zadania: ochrony przed wiatrem oraz wilgocią, a także utrzymania ciepła.

Spodnie na jesień

Spodnie softshellowe cieszą się dużą popularnością na jesiennych szlakach. (fot. Salewa)

Jak to wygląda w praktyce?
Połączenie tych dwóch funkcjonalności stało się możliwe dzięki specyficznej konstrukcji materiału. Jego zewnętrzna strona pokrywana jest niewidoczną dla oka warstwą polimeru DWR, którego zadaniem jest obniżenie napięcia powierzchniowego. Dzięki temu krople wody, zamiast wnikać w materiał, zaczynają po nim spływać. DWR chroni w ten sposób przed mniej intensywnymi opadami deszczu oraz śniegiem, ale też sprawia, że materiał jest bardziej odporny na brud. W rolę ociepliny wciela się za to wewnętrzna – “polarowa” – strona tkaniny. To właśnie ona decyduje o tym, czy softshell dedykowany jest cieplejszym, czy chłodniejszym porom roku. Warstwa polarowa może, bowiem, mieć różną gramaturę, a co za tym idzie w różnym stopniu izolować nas od zimna.

Dodatkowe wsparcie membrany
Powyższy opis dotyczy budowy “klasycznej” tkaniny softshellowej. Ale na rynku dostępne są także wersje wzbogacone o dodatkowy element – znajdującą się w środku membranę (najbardziej znana to GORE® Windstopper®, choć dziś praktycznie każda szanująca się marka posiada rozwiązanie sygnowane własną nazwą). Membrana w odzieży softshellowej chroni przed wiatrem, a dodatkowo nieco podnosi właściwości wodoodporne takiego materiału (jak już wcześniej wspominaliśmy, podstawowa wersja jest gotowa stawić czoła jedynie mniej intensywnym opadom), ale – co nie ucieszy użytkowników – wpływa też na wagę. W tym miejscu nasuwa się pytanie: skoro hardshell i taka wersja softshellu posiadają membrany, czy nie są to produkty tożsame? Wbrew pozorom różnice między tymi kategoriami nie zdążyły się jeszcze zatracić. Nadal aktualne są idee, które towarzyszyły wynalazcom tych dwóch tkanin: najważniejszy zadaniem odzieży hardshellowej jest zapewnienie nieprzemakalności, od membran stosowanych w softshellach wymaga się przede wszystkim zagwarantowania maksymalnej ochrony przed wiatrem.

spodnie dla skiturowców

W spodniach Dynafit Speedfit DST Pant materiał użyty z przodu chroni przed przewianiem, panele umieszczone z tyłu gwarantują znakomitą cyrkulację powietrza. (fot. 8a.pl)

Softshell dla aktywnych
Ale aktywność w górach może mieć mniej lub bardziej intensywny charakter. Osoby, które wzniesienia pokonują nieco szybszym krokiem lub przez białe szczyty suną na skiturach, zwykle szukają rozwiązań gwarantujących ponadprzeciętną oddychalność. W ofercie producentów sprzętu outdoorowego znaleźć można także swego rodzaju hybrydy, w których softshell występuje w towarzystwie paneli poprawiających cyrkulację powietrza. Jednym z przykładów takiego rozwiązania są spodnie Dynafit Speedfit DST Pant, w których z przodu wykorzystano materiał Dynastretch chroniący przed przewianiem (co szczególnie docenią narciarze podczas szybkich zjazdów), a tył wykonano z lekkiego materiału o znakomitej oddychalności.

Spodnie na jesień i zimę – na co zwrócić uwagę?

System mocowania

Żeby zimowe spodnie trekkingowe mogły nas odpowiednio chronić, muszą być na swoim miejscu. Wybór “systemu mocowania” zwykle sprowadza się do pytania: czy spodnie mają posiadać pasek, czy może szelki? W warunkach zimowych lepiej sprawdza się ten drugi patent (który znajdziemy przede wszystkim w modelach bardziej technicznych). Solidne szelki są w stanie utrzymać nawet najcięższe spodnie membranowe. Zaletą staje się też ich konstrukcja, w której często mamy do czynienia z nieco podwyższonym tyłem, co zapewnia dodatkową ochronę plecom (przede wszystkim zapobiega przewianiu nerek). Spodnie z szelkami, chociaż w warunkach zimowych wydają się być bardziej funkcjonalne, nie każdemu przypadną do gustu. Jest spore grono osób wybierających mocowanie za pomocą tradycyjnego paska.

spodnie w góry z szelkami

Pasek czy szelki? Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Na zdjęciu spodnie The North Face Descendit Pant oraz spodnie Columbia Passo Alto Heat Pant. (fot. 8a.pl)

Pas biodrowy

To część, która dosyć mocno przylega do ciała, więc narażona jest na kontakt z potem. W spodniach softshellowych często wykonany jest on z nieco cieńszego materiału, który posiada zdolność odprowadzania wilgoci.

Wzmocnienia

Skoro lód śnieg i góry, to zapewne też raki, rakiety, czy narty skiturowe. Sprzęt, który umożliwia nam poruszanie się po zasypanych, bądź zmrożonych szlakach, jest równocześnie niebezpiecznym narzędziem, zagrażającym nogawkom spodni. Jeden nieostrożny krok może spowodować, że ostre zęby raka lub krawędzie rakiet albo nart uszkodzą materiał. Takie scenariusze realizowały się na tyle często, że producenci sprzętu outdoorowego zaczęli stosować wzmocnienia w dolnej części spodni. Jeśli zatem myślicie o trekkingu, który na przykład wymaga wsparcia mocnych, stalowych zębów, rozważcie zakup odzieży ze specjalnymi wstawkami z odpornego na takie “ataki” materiału.

spodnie na zimowe wyjście w góry

Ostre zęby raków mogą być zagrożeniem dla nogawek, dlatego spodnie zimowe powinny mieć w tej części wzmocnienia. (fot. TNF)

Spodnie trekkingowe lub wspinaczkowe posiadają często także podobne wzmocnienia na kolanach. Powinny one zostać tak wyprofilowane, by zagwarantować pełną swobodę ruchów i nie powodować obtarć. Dobrze zaprojektowane wzmocnienia kolan delikatnie się marszczą (uspokajamy, że nie jest to wynikiem niedopatrzenia producenta, a zamierzonym działaniem, pozytywnie wpływającym na komfort). Wzmocnienia podnoszą trwałość takiej odzieży, niektórzy zwracają jednak uwagę na drobną wadę opisywanego rozwiązania. Użyty w tym celu materiał z reguły nie jest tak hydrofobowy, jak pozostała część. Jeśli wzmocnienia namokną, możemy w tych miejscach czuć pewien dyskomfort.

Spodnie dobrze oddychające

Dzięki wywietrznikom, łatwiej o komfort termiczny w przypadku nieco wyższych temperatur lub bardziej dynamicznych aktywności. Na zdjęciu The North Face Hybrid Fuyu Subarashi Pant. (fot. 8a.pl)

Wywietrzniki

Ten element jest szczególnie ważny w przypadku spodni membranowych, choć spotkamy go także w innych modelach. Żeby poprawić cyrkulację powietrza producenci stosują różnego rodzaju wywietrzniki, które “uruchamiane” są za pomocą zamka błyskawicznego (należą one do elementów najbardziej awaryjnych, dlatego warto upewnić się, że model, który nas interesuje korzysta z zamków od producenta o dobrej renomie).

Rozpinane nogawki

Funkcję wywietrzników mogą spełniać także rozpinane nogawki (w niektórych modelach zamki zajmują prawie całą długość). Jednak stosuje się je przede wszystkim, by ułatwić zakładanie szerokich, zimowych butów.

Wczytuję galerię

Wewnętrzne rękawy przeciwśnieżne

Spodnie, które kupujesz z myślą o zimie, w pewnym stopniu powinny być odpowiedzialne za ochronę… butów. Tak, tak… to nie pomyłka. Producenci sprzętu outdoorowego często “dozbrajają” dolną część nogawek, dodając im tzw. rękawy przeciwśnieżne. Takie patenty mają zapobiec przedostawaniu się białego puchu do wnętrza butów, co samo w sobie jest nieprzyjemne, ale też grozi szybszym wychłodzeniem organizmu. By możliwe było ściślejsze dopasować ich do butów, najczęściej posiadają możliwość regulacji.

Regulacja średnicy nogawek

Zbyt szerokie nogawki narażone są na spotkanie z ostrymi zębami raków. Mały detal w postaci ściągacza, oprócz tego, że ułatwia dopasowanie spodni do ciała, pozwala zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia.

Kieszenie

To, że kieszenie się przydają jest “oczywistą oczywistością”. Warto zwrócić uwagę czy spodnie mają wystarczającą ich ilość oraz czy producent zadbał o solidny system zapinania. Standardem są kieszenie boczne, ale ich obecność także w części udowej zdecydowanie podniesie funkcjonalność takiej odzieży.

spodnie na zimę

W spodniach Black Diamond Stance Belay Pants z ociepliną PrimaLoft zima nie jest straszna! (fot. 8a.pl)

Co na większe mrozy?

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że zima, zimie nierówna. Jeśli wybieramy się w rejony, gdzie panują siarczyste mrozy i chcemy się na takie warunki dobrze przygotować, powinniśmy ubrać pod spód bieliznę termoaktywną lub zastanowić się nad zakupem spodni “uzbrojonych” w ocieplinę. Na rynku znajdziemy różne ich rodzaje: od wersji, w których taka warstwa jest dosyć cienka (przykładem mogą być męskie spodnie Marmot Ridgecrest Insulated Pant lub damskie – Columbia Channel Lined Straight Leg Pant) po modele zimowe z solidną dawką naturalnego puchu, bądź syntetycznego PrimaLoftu (na przykład spodnie męskie Black Diamond Stance Belay Pants, czy spodnie damskie The North Face Powder Guide Pant).

Udostępnij

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach wyłącznie statystycznych. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies. Dowiedz się więcej.